top of page

ALEKSANDRO ALFA IR OMEGA


Kovo 1 d. 18 val. Vilniaus dailės akademijos galerijoje „Akademija“ atsidarė tapytojo Aleksandro Vozbino (1958 03 04 – 2021 02 24) paroda „Aleksandro alfa ir omega“, kurioje eksponuojami dar niekur nerodyti ankstyvieji dailininko darbai, kurie šių dienų bei įvykių šviesoje suskamba labai aktualiai.


Aleksandras Vozbinas buvo puikus tapytojas, įsimintinas žmogus bei pašnekovas, istorijos žinovas. Vienas iš paskutinių prof. Augustino Savicko mokinių keturis dešimtmečius intensyviai tapė, dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje, intensyviai kūrė pleneruose, organizavo Lietuvos tapybos parodas kitose šalyse.

Retrospektyvinė Aleksandro Vozbino tapybos paroda yra išskirtinė tuo, kad joje eksponuojama gausi ankstyviausiųjų ir ankstyvųjų darbų kolekcija iš šeimos archyvo bei paskutiniai darbai, sukurti 2018- 2021 metais.


Pasak parodos kuratorės menotyrininkės Vaidilutės Brazauskaitės-Lupeikienės, ankstyvuosiuose Aleksandro darbuose jau matomas susiformavęs menininko pasaulėvaizdis, aptinkame ir visos kūrybos leitmotyvais tapusias ikonografines, heraldines detales, istorinių asmenybių vizualias interpretacijas.


Aleksandro Vozbino darbuose gausu grotesko, metaforikos ir „užslėptos minties”. Menininkas dar iki atkurtos Lietuvos nepriklausomybės nevengė socialios, gana aštrios politinės situacijos kritikos, savo tapybos darbuose nedviprasmiškai pabrėžė savo tautinį indentitetą. Paveiksluose įžiūrimos aliuzijos į „perestroikinį“ ir ankstyvą Nepriklausomybės laikotarpį, kai dar buvo aktuali didžiojo kaimyno agresija.


Menotyrininkė Vaidilutė Brazauskaitė-Lupeikienė apie A. Vozbino paskutiniuosius kūrinius : visiems žinoma, tuose darbuose netrūksta menininko taip šmaikščiai interpretuojamų erotinių motyvų, lydimų mylimo miesto Vilniaus vaizdinių fragmentų. Brandžiuose, jau XXI a. tapytuose paveiksluose, sutinkame pamėgtus motyvus, tik kiek keičiasi koloritas, atsiranda dangaus žydrynės spalvų paletė, intensyvios raudonos plėmai, nuotaika nuskaidrėja, vis labiau juntamos epikūriškos, hedonistinės Gyvenimo geismo natos...


Puiku, kad dailininkas mums paliko gausų kūrybinį palikimą, jo darbų fabula, ikonografija tokia turtinga ir įvairiapusiška, kad, manau, ne vienam jaunam dailėtyrininkui būtų labai įdomu jį patyrinėti ir interpretuoti, pastebint, užčiuopiant vis kitus minties ir jausenos klodus, o minčių ir emocijų Aleksandro Vozbino tapybos darbai sukelia ir suteikia tikrai daug.


Paroda veiks iki 2022 m kovo 18 d.


bottom of page